Estonia

Estonia jest małym krajem leżącym w Europie Wschodniej. Dzięki udogodnieniom, jakie oferuje ma szansę stać się centrum dla firm technologicznych i internetowych. Zdrowe podejście Estonii do biznesu i inwestycji pozwala nam sądzić, że będzie to jeden z najpopularniejszych kierunków dla nowych firm.

Ten mały kraj o liberalnym prawie dewizowym i znikomej sprawozdawczości wobec urzędów skarbowych rozwija się o wiele szybciej od pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki skutecznym działaniom rządu Estonia jest pionierem w prowadzeniu biznesu związanego z kryptowalutami. Po uzyskaniu łatwych do zdobycia licencji można prowadzić działalność opartą o technologię blockchain.

Korzyści

Do najistotniejszych korzyści z posiadania spółki w Estonii można zaliczyć:

  • Zwolnienie z zapłaty podatku CIT do momentu wypłaty dywidendy,
  • Szerokie możliwości prowadzenia biznesu opartego na kryptowalutach,
  • Uzyskanie rewolucyjnej formy finansowania przedsiębiorstw – Equity Token Offering,
  • Limit rejestracji podmiotu do podatku VAT w wysokości 40 000 euro,
  • Transakcje księgowane zbiorczo w spółkach inwestujących na giełdzie,
  • Szybki zwrot podatku VAT bez kontroli urzędu skarbowego,
  • Możliwość wysyłania dokumentów raz w roku do biura rachunkowego,
  • Brak kontroli podatkowych i przyjazne stanowisko estońskich urzędów skarbowych,
  • Brak limitu w płatnościach gotówkowych,
  • Łatwość prowadzenia biznesu.

Dla kogo?

Spółka w Estonii to najlepsze rozwiązanie dla firm, które nie potrzebują siedziby na terenie Polski. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają spółki inwestujące na giełdzie (wehikuły inwestycyjne), sklepy internetowe, giełdy i kantory kryptowalutowe, firmy zajmujące się importem/eksportem, usługi IT, usługi marketingowe, usługi doradcze, usługi pośrednictwa, freelancerzy i blogerzy.

W przypadku działalności, które muszą posiadać siedzibę na terytorium Polski, jak na przykład zakłady produkcyjne, spółki zagraniczne mogą zapewniać różnego rodzaju usługi, takie jak usługi prowizyjne, pozyskiwanie klientów, usługi marketingowe, usługi doradcze. Należy uważać w tym przypadku na podmioty powiązane.

Opłaty

Koszt założenia spółki to 2700 euro. Jest to koszt ponoszony jednorazowo. W tej cenie zawarte są następujące usługi: rejestracja spółki, powołanie zarządu, ustanowienie udziałowców, usługi notarialne w Estonii, odebranie dokumentów spółki i nadanie im klauzuli apostille oraz wysłanie dokumentów do właściciela spółki.

Dodatkowym kosztem jest pomoc w założeniu spółki. Koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie z nami i zawiera: pomoc w dobraniu odpowiedniego PKD spółki, doradztwo w kwestiach optymalizacji podatkowej, rozwiązanie aspektów technicznych po założeniu spółki, wzory umów, darmowe alerty podatkowe przez pierwszy miesiąc oraz pomoc w założeniu rachunku bankowego.

Średnie roczne koszty prowadzenia spółki w Estonii to około 1600 euro/rocznie.

Dodatkowe informacje

Do powyższych średnich rocznych kosztów utrzymania spółki zostały już doliczone wydatki na rozliczenia księgowe, wynajem biura, gdzie spółka ma siedzibę oraz koszt sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Spółka może zostać założona na dwa sposoby.

Pierwszym jest osobista wizyta w Tallinnie i podpisanie dokumentów na miejscu. Drugim sposobem jest udzielenie pełnomocnictwa księgowym poprzez poświadczone notarialnie podpisy u polskiego notariusza. Czas potrzebny na otwarcie spółki to 4 tygodnie.

Umów konsultacje