Gruzja

Gruzja to mały kraj położony na pograniczu Europy i Azji w którym obie cywilizacje przenikają się. Mimo to można dopatrzeć się w nim wielu podobieństw z Polską. Niezwykłe jak na tak mały kraj zróżnicowanie geograficzne, bardzo bogata historia, gościnni mieszkańcy oraz przepyszna kuchnia to zdecydowanie elementy wspólne.

Podobieństwa kończą się w strefie danin publicznych. Ponieważ Gruzja posiada dobry system podatkowy, który niskimi podatkami i prostotą fiskalną wspiera zarówno rodzimych przedsiębiorców jak i zagranicznych inwestorów. Dla tych drugich Gruzja przygotowała nawet specjalne strefy ekonomiczn,zaś pod szczególną opiekę są tu wzięte firmy z branży IT. Dodatkowo Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, jednak ściśle z nią współpracuje, co ułatwia prowadzenie tam biznesu bez zbędnej biurokracji przez co zajmuje 1 miejsce w Europie pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej według indeksu Banku Światowego.

Korzyści

Do najistotniejszych korzyści posiadania spółki w Gruzji należy zaliczyć:

  • Podatek dochodowy od osób prawnych jest płatny tylko w przypadku wypłaty dywidendy - 0% podatku od reinwestowanych zysków
  • Brak wymogu minimalnego kapitału zakładowego
  • Brak opodatkowania dywidend przepływowych
  • Niskie podatki i wymogi biurokratyczne
  • inicjatywy rządowe i subsydia podatkowe dla inwestycji zagranicznych, w tym ,,Wirtualna Strefa” dla która pozwoli na zwolnienie od podatków dla firm IT z siedzibą w Gruzji
  • Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 56 państwami
  • Gruzja nie jest stroną umowy OECD w sprawie Wspólnego Standardu Raportowania nie jest też na białej liście UE
  • Otwarcie rachunku bankowego w Bank of Georgia
  • Niskie koszty obsługi bankowej
  • Spersonalizowane oferty bankowe w zakresie lokat, kredytów i innych produktów bankowych w tym handlu obligacjami
  • Oferujemy kontakt z zaufanym prawnikiem w Gruzji, który może bezpośrednio spotykać się z przedstawicielami banku i prowadzić bezpośrednie rozmowy dotyczące wszelkich spraw związanych z bankowością;

Dla kogo?

Spółka w Gruzji to najlepsze rozwiązanie dla firm, które nie potrzebują siedziby na terenie Polski. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają osoby z branży IT, firmy zajmujące się importem/eksportem, spółki inwestujące na giełdzie (wehikuły inwestycyjne), sklepy internetowe, giełdy i kantory kryptowalutowe, usługi marketingowe, usługi doradcze, usługi pośrednictwa, freelancerzy i blogerzy.

W przypadku działalności, które muszą posiadać siedzibę na terytorium Polski, jak na przykład zakłady produkcyjne, spółki zagraniczne mogą zapewniać różnego rodzaju usługi, takie jak usługi prowizyjne, pozyskiwanie klientów, usługi marketingowe, usługi doradcze. Należy uważać w tym przypadku na podmioty powiązane.

Opłaty

Koszt założenia spółki to 2100 euro. Jest to koszt ponoszony jednorazowo. W tej cenie zawarte są następujące usługi: rejestracja spółki, powołanie zarządu, ustanowienie udziałowców, usługi notarialne w Gruzji, odebranie dokumentów spółki i nadanie im klauzuli apostille oraz wysłanie dokumentów do właściciela spółki.

Dodatkowym kosztem jest pomoc w założeniu spółki. Koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie z nami i zawiera: pomoc w dobraniu odpowiedniego PKD spółki, doradztwo w kwestiach optymalizacji podatkowej, rozwiązanie aspektów technicznych po założeniu spółki, wzory umów, darmowe alerty podatkowe przez pierwszy miesiąc oraz pomoc w założeniu rachunku bankowego.

Średnie roczne koszty prowadzenia spółki w Gruzji to około 1200 euro/roczni.

Dodatkowe informacje

Do powyższych średnich rocznych kosztów utrzymania spółki zostały już doliczone wydatki na rozliczenia księgowe, wynajem biura, gdzie spółka ma siedzibę oraz koszt sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Spółka może zostać założona na dwa sposoby.

Pierwszym jest osobista wizyta w Gruzji i podpisanie dokumentów na miejscu. Drugim sposobem jest udzielenie pełnomocnictwa księgowym poprzez poświadczone notarialnie podpisy u polskiego notariusza. Czas potrzebny na otwarcie spółki to 4 tygodnie.

Umów konsultacje