Wielka Brytania

Kraj Królowej Elżbiety II musiał znaleźć się na naszej liście ze względu na stabilny i przejrzysty system podatkowy oraz znikomą sprawozdawczość wobec urzędów skarbowych. Prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii to przede wszystkim spokojna głowa przedsiębiorcy, który nie musi martwić się kolejnymi zmianami i wymogami organów skarbowych. Według brytyjskich ustawodawców samo prowadzenie działalności gospodarczej to trudna i wyboista droga do celu, dlatego nie utrudniają jej ze swojej strony.

Dyrektorzy brytyjskich spółek LTD mogą otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę w formie pensji dyrektorskich, które są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Nabywają również przywileje emerytalne, które po osiągnięciu wieku emerytalnego pozwalają na otrzymanie dodatkowych świadczeń emerytalnych z Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania zwalnia z opodatkowania również zwroty kosztów poniesione z tytułu delegacji.

Korzyści

Do najistotniejszych korzyści z posiadania spółki w Wielkiej Brytanii można zaliczyć:

  • Korzyści z tytułu opodatkowania pensji dyrektorskich (wysoka kwota wolna od podatku),
  • Zwolnienie z opodatkowania zwrotu kosztów poniesionych z tytułu delegacji,
  • Prawo do najniższej emerytury po 10 latach prowadzenia działalności,
  • Stabilny i przejrzysty system podatkowy,
  • Możliwość wysyłania dokumentów raz w roku do biura rachunkowego,
  • Limit rejestracji podmiotu do podatku VAT w wysokości 85 000 funtów,
  • Możliwość obniżenia 19% podatku CIT do 0%,
  • Pierwsze 2000 funtów dywidendy rocznie zwolnione z opodatkowania.

Dla kogo?

Spółka w Wielkiej Brytanii to najlepsze rozwiązanie dla mniejszych firm, które nie potrzebują siedziby na terenie Polski. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają spółki inwestujące na giełdzie (wehikuły inwestycyjne), sklepy internetowe, firmy zajmujące się importem/eksportem, usługi IT, usługi marketingowe, usługi doradcze, usługi pośrednictwa, freelancerzy i blogerzy.

W przypadku działalności, które muszą posiadać siedzibę na terytorium Polski jak na przykład zakłady produkcyjne, spółki zagraniczne mogą zapewniać różnego rodzaju usługi, takie jak usługi prowizyjne, pozyskiwanie klientów, usługi marketingowe, usługi doradcze. Należy uważać w tym przypadku na podmioty powiązane.

Opłaty

Koszt założenia spółki to 525 GBP. Jest to koszt ponoszony jednorazowo. W tej cenie zawarte są następujące usługi: rejestracja spółki, powołanie zarządu, ustanowienie udziałowców, opłaty rządowe, zarejestrowanie spółki do PAYE, odebranie dokumentów spółki i nadanie im klauzuli apostille oraz wysłanie dokumentów do właściciela spółki.

Dodatkowym kosztem jest pomoc w założeniu spółki. Koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie z nami i zawiera: pomoc w dobraniu odpowiedniego PKD spółki, doradztwo w kwestiach optymalizacji podatkowej, rozwiązanie aspektów technicznych po założeniu spółki, wzory umów, rozwiązanie wątpliwości podatkowych, darmowe alerty podatkowe przez pierwszy miesiąc oraz pomoc w założeniu rachunku bankowego.

Średnie roczne koszty prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii to około 1200 GBP/rocznie.

Dodatkowe informacje

Do powyższych średnich, rocznych kosztów utrzymania spółki zostały już doliczone wydatki na rozliczenia księgowe, wynajem biura gdzie spółka ma siedzibę oraz koszt sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Do kwoty 525 GBP za założenie spółki należy doliczyć 400 GBP za zgłoszenie spółki do HMRC jako płatnika wynagrodzeń.

Jeżeli wśród dyrektorów znajduje się osoba, która posiada brytyjski numer NIN, opłata za zgłoszenie spółki jako płatnika wynagrodzeń spada do 50 GBP. Jeśli spółka musi zostać zarejestrowana do podatku VAT wtedy należy doliczyć 200 GBP za jej zarejestrowanie oraz 100 GBP/kwartalnie za składanie deklaracji VAT. Czas potrzebny do otwarcia spółki to 3 tygodnie.

Umów konsultacje