Uzyskania licencji płatniczych w Polsce:

Mała instytucja płatnicza

Małą instytucją płatniczą posługujemy się przy prowadzeniu działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych w zakresie mniejszym niż przy krajowej instytucji płatniczej przez co warunki regulacyjne są mniejsze. Najważniejszym warunkiem jest brak konieczności uzyskiwania w tym zakresie zezwolenia wydawanego przez Komisja Nadzoru Finansowego. Biorąc pod uwagę definicję ustawową mała instytucja płatnicza to osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, wpisana do rejestru dostawców usług płatniczych i wydawców pieniądza elektronicznego, prowadząca działalność w zakresie którejkolwiek z usług płatniczych innej niż usługa inicjowania transakcji płatniczej lub usługa dostępu do informacji o rachunku.

Jeżeli przedsiębiorca w przyszłości planuje uzyskanie krajowej licencji płatniczej może na początek rozpocząć od małej instytucji płatniczej w celu przetestowania działalności w zakresie usług płatniczych.

Jakie uprawnienia przyznaje mała instytucja płatnicza?
Podmiot będzie mógł pozwolić sobie na świadczenie m.in. takich usług jak:

  1. przyjmowanie wpłaty i dokonywanie wypłat gotówki z rachunków płatniczych,
  2. działania niezbędne do prowadzenia rachunku,
  3. dokonywanie transakcji płatniczych,
  4. wydawanie instrumentów płatniczych,
  5. świadczenie usługi przekazu pieniężnego.

Należy pamiętać jednak, że mimo mniejszej skali (podmiot może funkcjonować tylko na terytorium RP) to mała instytucja płatnicza to dalej instytucja, która jest działalnością regulowaną na kanwie przepisów Prawa przedsiębiorców. Taki stan rzeczy powoduje, że konieczne staje się uzyskanie uprzedniego wpisu do prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru dostawców usług płatniczych i wydawców pieniądza elektronicznego.

Koszt uzyskania licencji małe instytucji płatniczej: 25 000 PLN

Podana cena obejmują zarówno prawne, jak i finansowe części wniosku o licencję, a także wszystkie inne wydatki (notariusze, opłaty skarbowe, rejestratorzy) zwykle potrzebne do uzyskania licencji i założenia spółki. W cenie nie ma systemu IT.

Krajowa instytucja płatnicza

Krajowa instytucja płatnicza jest pełną formą działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych tj. można świadczyć wszystkie lub tylko wybrane usługi płatnicze. Formą prawną krajowej instytucji płatniczej jest tylko osoba prawna. Jeżeli podmiot ten ma w odpowiedniej wysokości fundusze to istnieje możliwość prowadzenia działalności w zakresie emisji pieniądza elektronicznego.

Podmiot krajowej instytucji płatniczej może świadczyć usługi nie tylko na terytorium RP, ale również w obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Za granica podmiot może działać za pośrednictwem: oddziału, agenta lub transgranicznie.

Pamiętać jednak należy, że krajowa instytucja płatnicza to działalność wymagająca wydania zezwolenia przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wpisania do rejestru usług płatniczych. Warto zaznaczyć, że podmiot składający wniosek o udzielenie zezwolenia, który uzyska takie zezwolenie będzie mógł świadczyć usługi tylko te, które byłyby przedmiotem wniosku i zostały objęte zezwoleniem. Dlatego już na etapie kompletowania dokumentacji należy dołożyć należytej staranności do doprecyzowania zakresu świadczonych usług. Decyzję w przedmiocie wniosku o zezwolenie KNF rozstrzyga w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku lub jeżeli zajdzie taka potrzeba otrzymania jego uzupełnienia.

Koszt uzyskania licencji wyceniany jest indywidualnie.

Podana cena obejmują zarówno prawne, jak i finansowe części wniosku o licencję, a także wszystkie inne wydatki (notariusze, opłaty skarbowe, rejestratorzy) zwykle potrzebne do uzyskania licencji i założenia spółki. W cenie nie ma systemu IT.

Konsultacje

Nasz zespół chętnie pomoże w rozwiązaniu Twojego problemu. W pierwszej kolejności zawsze zapoznajemy się z sytuacją klienta, a następnie wyceniamy naszą pomoc. Po akceptacji ceny, przystępujemy do wyjaśnienia obecnej sytuacji oraz potencjalnych opcji rozwiązania problemu. Konsultacje powinny dotyczyć przepisów prawa polskiego, estońskiego, brytyjskiego lub singapurskiego.

Godzina konsultacji kosztuje od 1000 PLN.

Planowanie podatkowe

Wielu klientów prosi nas, byśmy raz na kwartał przeanalizowali dokumenty księgowe i pomogli określić jak planować przyszłe koszty i przychody spółki, by móc w przyszłości zapłacić niższy podatek dochodowy. Pomagamy również w optymalizacji kosztów spółki czy w przeprowadzeniu restrukturyzacji oraz zarządzania płynnością. Jesteśmy również swoistymi mentorami w nauce odpowiedniego zarządzania kapitałem spółki.

Godzina konsultacji kosztuje 1200 PLN.

Alerty podatkowe

Prawo podatkowe zmienia się dość dynamicznie, szczególnie w Polsce. Prowadząc biznes, przedsiębiorca powinien skupić się na rozwoju firmy, a śledzenie zmian w ustawach pozostawić profesjonalistom. Dlatego też w każdy poniedziałek przesyłamy do naszych subskrybentów alerty podatkowe, w których informujemy o ważnych zmianach w ustawach polskich, estońskich oraz brytyjskich. W przypadku braku istotnych zmian w przepisach, informujemy jak wykorzystać obecne ustawy na swoją korzyść.

Koszt rocznej subskrypcji alertów podatkowych to 1700 PLN.

Pozostałe usługi

Serwer VPN

Lubisz być anonimowy? Skorzystaj z zagranicznych adresów IP podczas logowania do banku czy surfowania po Internecie.

System Bezpieczeństwa Inf.

Obawiasz się ataków hakerskich na Twoją firmę bądź kradzieży ważnych danych? Skontaktuj się z nami w sprawie systemu bezpieczeństwa informatycznego.

Zespół programistów

Planujesz stworzyć własną aplikację, system płatności, sklep internetowy czy giełdę kryptowalut? Nasi partnerzy chętnie pomogą Ci stworzyć projekt od strony technicznej.

Agencje marketingowe

Masz ciekawy projekt z branży kryptowalut, ale potrzebujesz rozreklamować go na świecie? Nasi partnerzy mający doświadczenie w tworzeniu kampanii dla giełd marketingowych i projektów ICO chętnie umówią się z Tobą na rozmowę, by poznać Twoje potrzeby i nawiązać współpracę.

Licencje

Planujesz prowadzić działalność licencjonowaną? Pomożemy Ci z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Mamy doświadczenie w uzyskiwaniu licencji na przeprowadzenie ICO, crowdfunding, kantory i giełdy kryptowalutowe, ale również zdobywamy pozwolenia dla firm związanych z branża paliwową oraz licencje na obrót akcyzowanymi towarami.

Rozwiązania indywidualne

Masz świetny pomysł na biznes, ale nie wiesz w jakiej formie go prowadzić? Zastanawiasz się, czy Twoje działania będą zgodne z prawem bądź czy potrzebujesz licencji na wykonywanie usług? Skontaktuj się z nami - Przygotujemy dla Ciebie pełny raport dotyczący wyboru odpowiedniej jurysdykcji, rozwiązań prawnych oraz uzyskania niezbędnych licencji.

Umów konsultacje