Czy PIT za 2022 rok będziemy mogli rozliczyć na dwa, a może aż na trzy sposoby?

Data: 06.06.2022 15:46
Kategoria: Artykuły
Autor: Mirosław Połoszczański
Czy PIT za 2022 rok będziemy mogli rozliczyć na dwa, a może aż na trzy sposoby?

Czy PIT za 2022 rok będziemy mogli rozliczyć na dwa, a może aż na trzy sposoby?

Wejście w życie przepisów Polskiego Ładu wprowadziło wiele zamieszania. Dodatkowo od 1 lipca tego roku zacznie obowiązywać nowy ład 2.0. Niewątpliwie część z Was zadaje sobie pytanie, czy rozliczając swoje dochody za cały rok bieżący będziemy już korzystać z 12% podatku PIT? Być może dla niektórych korzystniejsza była możliwość z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej? Takie osoby uspokajamy, ta opcja również będzie dostępna. Znak zapytania może się również pojawić, przy możliwości rozliczenia na zasadach z 2021 roku, która jeszcze 2 miesiące temu była dostępna, lecz obecnie już nie jest. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić tą lekko zagmatwaną kwestię naszego systemu podatkowego.

Co do zasady, wprowadzanie zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego oraz z mocą wsteczną nie jest dopuszczalne w sytuacji „zmian na gorsze”. Jest to spowodowane faktem, iż podatnik musi mieć poczucie stabilności prawa (macie takie poczucie? :)), aby mógł prowadzić swoje interesy bez narażania się na ewentualne niekorzystne skutki prawne swoich działań czy decyzji, których nie mógł przewidzieć w chwili, gdy decyzja ta była podejmowana. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę zmianę podatku PIT z 17% na 12% jest to zmiana korzystna, dlatego też możliwa do realizacji w trakcie roku podatkowego. Rzućmy okiem na wspomniane trzy różne możliwości rozliczenia naszego podatku PIT.

 

Pierwszy system, czyli PIT 12%

Weźmy jako przykład osobę zatrudnioną na umowę o pracę i zarobkach równych średniej krajowej tj. około 6650 zł brutto miesięcznie. Wraz z wejściem w życie obniżonej stawki podatku PIT od 1 lipca tego roku, pracodawca automatycznie zacznie odprowadzać niższe zaliczki na podatek dochodowy. Spowoduje to, iż na nasze konto trafi wyższe wynagrodzenie. Jednak obniżony podatek będzie funkcjonował od początku tego roku, dlatego wyższe składki, które zostały zapłacone w okresie od stycznia do czerwca – zostaną przy rozliczeniu w 2023 roku zwrócone. Część osób zarabiających od 5701 zł do 11 141 zł brutto stosowało od początku roku ulgę dla klasy średniej, która to również od lipca tego roku zostanie zlikwidowana. Jednak projektodawcy zgodnie twierdzą, że obniżona stawka PIT zrekompensuje likwidację tej ulgi.

 

Drugi system, czyli tzw. hipotetyczny podatek należny

Jeśli podatnik na likwidacji ulgi dla klasy średniej straci, ustawa przewiduje zabezpieczenie – tzw. „hipotetyczny podatek należny za 2022 r.”. Jest to po prostu możliwość rozliczania się według zasad Polskiego Ładu, bez uwzględnienia zmian z 1 lipca. System ten dotyczy osób, które korzystały z ulgi dla klasy średniej, a więc tych zarabiających rocznie pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł. Podczas rozliczania się za 2022 rok, urząd skarbowy automatycznie obliczy hipotetyczny podatek należny, a w sytuacji, gdy okaże się on niższy od tego obliczonego według nowych zasad, zwróci różnicę. Warto wspomnieć, że czynność ta będzie wykonywana z urzędu, bez konieczności wnioskowania przez podatnika. Zwrot trafi na nasze konto w terminie 3 miesięcy (rozliczenie papierowe) lub 45 dni (rozliczenie elektronicznie). Jak informował Wiceminister Finansów taka sytuacja będzie dotyczyła jedynie około 30-40 tys. osób. Są to najczęściej przypadki, kiedy podatnicy łączą ulgę dla klasy średniej z innymi ulgami podatkowymi.

 

Trzeci system, czyli powrót do zasad rozliczania za 2021 rok

Aby nie było żadnych wątpliwości na wstępie zaznaczymy, że stosowanie tej metody nie będzie już dostępne. Podczas ogłaszania pierwszej wersji Polskiego Ładu, nasz Premier informował o możliwości rozliczania według zasad z 2021 roku, gdyby zmiany okazały się dla podatników mniej korzystne. Zasada dotyczyła podatników rozliczających PIT-37 oraz zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie. Jednak możliwość ta była zapowiadana w momencie, kiedy obniżenie podatku PIT do 12% nie było jeszcze planowane. Patrząc jednak na zmiany, które przyniósł lub przyniesie od lipca ze sobą Polski Ład, trudno będzie o sytuację, gdy rozliczanie się, jak w 2021 roku, byłoby korzystniejsze. Od tego roku możemy bowiem:

- rozliczać się w oparciu o 12% PIT, zamiast 17% z roku poprzedniego,

- zastosować kwotę wolną od podatku rzędu 30 tys. zł,

- zarabiając do 120 tys. zł rocznie korzystać z niższej stawki podatku.

 

Podsumowanie

Rozliczając się za 2022 rok nie będzie możliwości powrotu do zasad z 2021 roku. Jeśli dla podatnika korzystającego obecnie z ulgi dla klasy średniej, nowe zasady nie okażą się korzystniejsze, będą oni z automatu rozliczeni według pierwotnych zasad Polskiego Ładu panujących od początku tego roku. Dla osób zarabiających miesięcznie do 12,8 tys. zł brutto, niższa stawka podatku PIT będzie stosowana za cały rok 2022 i będzie to najprawdopodobniej najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto również wspomnieć, że powyższe rozważania dotyczą osób rozliczających się według zasad ogólnych, tzn. z wykorzystaniem skali podatkowej.

Na koniec jeszcze raz przypomnimy, że wprowadzona z dniem 1 lipca obniżka podatku PIT do 12% będzie miała zastosowanie przez cały ten rok. Niemniej jednak, niższa zaliczka na podatek zacznie być pobierana od połowy tego roku, a więc rozliczając się w przyszłym roku za cały 2022 będzie nam przysługiwał zwrot podatku, który podczas pierwszego półrocza zapłaciliśmy według 17% stawki PIT. Będzie to niewątpliwie dla niektórych miła niespodzianka.

Umów konsultacje